Діагностика родимок та інших новоутворів шкіри

Діагностика родимок та інших новоутворів шкіри

Родимки — це доброякісні новоутворення. Однак під впливом певних факторів вони можуть перероджуватися, тобто набувати властивостей злоякісної пухлини — меланоми.

Меланома (лат. melanoma, melanoma malignum від давн.-грец. μέλας — «чорный» + -ομα «пухлина») – злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів – пігментних клітин, які виробляють меланін. Переважно локалізується на шкірі, рідше – на сітківці ока та слизових оболонках.

Це – одна з найбільш небезпечних ракових пухлин людини, яка від моменту появи протягом кількох місяців-півроку дає метастази майже у всі органи людини. Частіше всього виникає на місці звичайної родимки.

Смертність від меланоми в Україні – найвища в світі. За статистикою, смертність від меланоми в Україні сягає майже 95 відсотків. У той же час у США смертність становить всього 5 відсотків. Така різниця обумовлена не методами лікування, а несвоєчасним її виявленням. А якщо діагноз «меланома» ставиться невчасно, то це – практично стовідсоткова смерть людини.

Для діагностики меланоми не потрібно спеціальної дороговартісної апаратури чи лабораторії. Для постановки первинного діагнозу лікарю достатньо побачити перероджену родимку. Причина високої смертності в Україні криється в тому, що багато українців навіть не чули про основні ознаки цього захворювання, звідси — пізнє звернення. А саме ці знання допомагають людям в інших країнах вчасно проходити лікування і виліковуватись.

Слід зазначити, що при виявленні меланоми на ранній стадії, її можна видалити хірургічно. При чому ефективність хірургічного лікування на ранніх стадіях складає 100%, тобто вчасно виявивши і висікши її з організму, пацієнт повністю позбавляється цієї хвороби.

За словами головного лікаря Інституту дерматології та косметології О. Богомолець, в останні роки рак шкіри та меланома вийшли на перше місце по числу випадків онкозахворювань. Ще 10 років тому – були на третьому. Це відбулося тому, що ми почали більше засмагати, стали більше відпочивати, відкрилися кордони і люди почали виїжджати у країни з нехарактерним для нас кліматом – ближче до екватора.

Що потрібно знати про меланому, щоб уникнути цієї хвороби?

Меланома найчастіше утворюється на місці вродженої пігментної плями або родимки. В 40-60%випадків вже існуючі родимки перетворюються на злоякісні, іноді меланома виникає як нова родимка.

Тому родимки – у фокусі уваги.

Якщо раніше ця хвороба зазвичай була характерна для віку старше 65 років, то сьогодні меланома молодшає. У дітей трапляється рідко. У жінок меланома найчастіше зустрічається на гомілці, у чоловіків – на тулубі та шкірі голови. Тобто меланома найчастіше виникає на ділянках, які протягом року в основному закриті, а влітку виставляються на сонце.

Які ознаки вказують на те, що родимка небезпечна:

– якщо родимка не симетрична;

– коли Ви помітили, що родимка набула нечіткого контуру або її краї почали світлішати, на краю родимки з’явилися нерівності або зазубрини;

– родимка змінила колір або в ній появилися вкраплини іншого кольору;

– коли діаметр родимки більший 5 мм;

– коли Ви помітили, що родимка швидко росте;

– коли кількість родимок на тілі більша 50;

– коли у вашій родині були випадки захворювань на меланому (обтяжена спадковість);

– свербіж у ділянці родимки, кровоточивість, випадіння волосся в цій ділянці;

– якщо Ви маєте світле волосся, очі та шкіру (ваш фототип І чи ІІ);

– коли Ваша родимка знаходиться на тілі в місці постійного контакту з подразнюючим чинником (під годинником на руці, на шиї під коміром, на талії під ременем, ін).

Жоден з вказаних симптомів сам по собі не вказує на меланому. Його наявність лише вказує на те, що варто звернутися до лікаря на обстеження.

Хто в групі ризику меланоми?

– люди з фототипом шкіри І-ІІІ (блакитні очі, біла шкіра, світле волосся);

– наявність на тілі родимок, невусів більше 50 або диспластичних невусів (великі опухлі родимки) більше 5;

– сонячні опіки в минулому (статистикою доведено, що два і більше сонячних опіків у дитинстві підвищують ризик появи меланоми в дорослому віці в рази);

– ті, хто відвідують солярій (молоді жінки до 28 років, відповідно до рекомендацій ВООЗ, зовсім не повинні користуватися приладами для штучної засмаги, оскільки це може привести до розвитку раку шкіри);

– люди зі спадковим фактором меланоми (якщо хтось із родичів хворів на рак шкіри);

– вік старше 50 років;

– любителі засмагати на сонці.

В клініці «БРАСС» Ви можете пройти діагностику родимок та інших новоутворів шкіри (дерматоскопічне обстеження).

Дерматоскопія — метод обстеження утворень шкіри (в тому числі родимок і папілом) для перевірки їх доброякісності. Суть методу полягає в нанесенні на шкіру спеціального гелю, який робить поверхню шкіри прозорою, а потім оброблена ділянка обстежується лікарем за допомогою шкірного мікроскопа (дерматоскопа), який просвічує шкіру в глибину.

Ця методика дозволяє діагностувати як меланому, так і інші шкірні хвороби — базальтоклітинний рак, себорейний кератоз, гемангіоми та інші.

Дерматоскопія не має протипоказів, безболісна і дає можливість миттєво отримати результат і відразу вирішити питання необхідності додаткових досліджень (гістології).

Дерматоскопія, як і будь-який інший скринінговий метод, не дає 100% точності результату (наприклад, нею не можна виявити безпігментну форму меланоми). Однак дане дослідження дозволяє виявити підозру на патології, які потребують додаткових обстежень в лікарів-онкологів.

В клініці «БРАСС» обстеження проводять лікарі зі спеціальною підготовкою та досвідом постійного проведення таких обстежень. В розпоряджені клініки знаходяться два дерматоскопи – цифровий (Courage Khazaka GMBH, Німеччина) та оптичний KaWe (Німеччина), одночасне використання яких дає високу точність результатів обстеження.

Клініка «БРАСС» щорічно бере участь у всеукраїнському дні профілактики меланоми, обстежуючи небезпечні новоутвори шкіри разом із державними медичними закладами.

Вартість дерматоскопічного обстеження – від 250 грн.

Записатися на дерматоскопію (перевірка родимок, діагностика меланоми) в Івано-Франківську можна за телефоном клініки (099) 524 79 69 або за посиланням.

Всі процедури призначаються та проводяться дипломованими спеціалістами. Ліцензія Міністерства Охорони Здоров’я №475 від 30.07.2015

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *