Blog Section

Немеланомний рак шкіри

Немеланомний рак шкіри

Стан шкіри – показний здоров’я людського організму. Шкіра є імунним органом і має протипухлинну функцію, порушення якої сприяє розвитку пухлин. Злоякісні новоутворення шкіри посідають провідне місце серед усіх злоякісних новоутворів людини, поступаючись лише пухлинам легень.

До немеланомного раку шкіри відносять:

  • Базальноклітинну карциному (базаліому)
  • Плоскоклітинний рак шкіри

skin-neoplasm-comparison

Новоутворення шкіри розвиваються внаслідок надмірної регенерації, гіперплазії, проліферації та метаплазії клітин шкіри.

Виділяють такі чинники ризики розвитку новоутворень шкіри:

  • Фізичні – інсоляція, як головний канцерогенний чинник, 90 % випадків пухлин шкіри виникають на її відкритих ділянках; іонізуюче та рентгенівське випромінювання; виробничі канцерогенні чинники (вугілля, вугільна смола, асфальт); куріння.
  • Неспецифічні патологічні процеси шкіри з явищами регенерації: виразки, нориці, рубці після опіків, травми.
  • Вживання імунодепресантів після трансплантології органів.
  • Вірусні: папіломавірус людини HPV 6, 11,16,18 типи.
  • Спадкові.
  • Старіння шкіри.
  • Антропогенетичні: білий колір шкіри, руде чи світле волосся, блакитні чи сірі очі.

Базальнольноклітинна карцинома – найпоширеніше новоутворення, яке охоплює 75-90% усіх випадків раку шкіри.

Базаліома характеризується  інфільтруючим, нерідко з деструкцією, прогресивним ростом, відсутністю метастазування. Найчастіше виникає в похилому віці, локалізується переважно на обличчі (носі, повіках, у носогубній складці).

За клінічною картиною відрізняють 5 видів базаліоми: поверхневу, склеродермоподібну, пухлинну, виразкову, пігментну або недокетоїдну.

При останній найчастіше у центрі пухлини виникає атрофія, а по периферії – ланцюжок дрібних щільних вузликів-перлинок – ця форма схильна до периферійного росту.

Поверхнева базаліома має виляд плями округлої або овальної форми з тонким щільним валикоподібним обідком, що складається з дрібних перлинних щільних воскоподібних  блискучих вузликів. У центрі новоутворення – западина (ямка).

Склеродермаподібна базаліома – щільна бляшка кольору слонової кістки з воскоподібним блиском і підвищеними краями, в центральній частині помітні телеангіектазії.

Пухлинна базаліома має кулясту форму, блідо-рожевий колір, розмір до 2 – 3 см. Поверхня такої пухлини гладенька, центральна частина іноді вкрита сіруватими щільними лусочками.

Вузловато-втразкова має кратероподібної виразки незначних розмірів зі щільною дерев’янистою структурою основи. Виразка посутпово збільшується руйнує навколишні тканини, безболісна, дно її нерівне, часто кровоточить.

Пігментно-дифузна пігментація новоутворення.

Діагнотстика базальноклітинної карциноми базується на клінічній картині, цитологічному та гістологічному дослідженні, дерматоскопії.

Лікування базаліоми залежить від клінічної та гістологічної картини, локалізації, форми патологічношго процесу.

Слід передбачити функціональні та косметичні наслідки лікування.

Застосовують хірургічне висічення пухлини скальпелем, також електрокоауляцію поєднують з кріодеструкцією, в випадках, коли пухлина розташована на кінцівках, тулубі. Променевий метод використовують при важких або неможливих хірургічних підступах до пухлини, коли локалізація новоутвора на верхній чи нижній повіці, куті ока, у зовнішньому слуховому проході. Медикаментозне лікування полягає в застосуванні загальнозміцнюючих препаратів і мазей місцевого застосування.

Базаліома є одним із найбільш сприятливих до лікування онкологічних ушкоджень шкірних покривів. Це пояснюється тим, що базаліома не дає метастазів. Прогноз при базаліомі сприятливий, рецидиви виникають рідко, всього в 2 – 3%.

Важливо розуміти, що успішність ефективного лікування базаліоми залежить від часу її виявлення (звернення  до лікаря). Чим на більш ранній стадії виявлений новоутвір, тим ефект від лікування буде швидшим і кращим.

Плоскоклітинна карциома – новоутворення шкіри зі злоякісним перебігом, що виникає з кератиноцитів шкіри і злизових оболонок. Хворіють частіше чоловіки, віком від 50 років.

Плоскоклітинний рак – новоутворерння з найбільш злоякісним перебігом з поміж епітеліальних пухлин. Локалізація  на будь яких ділянках шкіри, переважно на відкритих  і місцях переходу шкіри в слизові оболонки (на статевих органах, нижній губі, носі, в анальній ділянці).

Клінічні форми:

  • інфільтративно-виразкова. З’являєтсья невеличкий вузлик із гладенькою поверхнею або вкритий гіперкератичним нашаруванням. Вузлик швидко збільшується в розмірах, в його центрі виникає виразка з кровоточивим дном, часто вкритий еморагічною кіркою.
  • Папіломаторна форма: бородавчасті розростання, у вигляді сосочків із дна виразки, які швидко збільшуютьсяв розмірах і піднімаються над рівнем шкіри.
  • Плоскоклітинний рак метастазує в регіонарні лімфатичні вузли та інші органи. Лімфатичні вузли щільні неболючі, спаяні між собою та з навколишніми тканинами, нерухомі.

Діагностика:

  • клінічна діаностика (клінічні дані, пальпація)
  • лабораторне дослідження (цитологія, гістологія)
  • інструментальні дослідження (біопсія, дерматоскопія).

Лікування плоскоклітинного раку

На першій – другій стадії розвитку пухлини, найбільш адекватний є метод близькофокусної рентгенотерапії, кріодеструкція з подальшим широким хірургічним висіченням у межах здорової тканини. Якщо неможливе широке видалення, зокрема на обличчі, здіснюють комбіноване лікування (променеву терапію та хірургічне видалення). При незначних розмірах пухлини застосовують лазерне лікування.

У разі метастазування з новоутворення хірурічним шляхом видаляють і лімфатичні вузли, далі призначсають хіміотерапію.

При відсутності метастазів і за умови раннього виявлення, плоскоклітинний рак виліковується в 80-90% випадків.

У цілях профілактики раку шкіри рекомендується:

Уникати ультрафіолетовоо випромінювання  (сонце, солярій), канцерогенних впливів від промислових і хімічних сполук, позбутися шкідливих звичок (куріння), багато інших.

Якщо новоутвір вже з’явився, не зволікайте із візитом до лікаря.

Пам’ятайте: вчасно виявлена хвороба в даному випадку – це запорука швидкого виздоровлення.

Статтю підготував лікар-хірург клініки

“БРАСС” Дмитро Колодій

77

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *