Фотодерматит
Фотодерматит – це алергічна реакція у відповідь на сонячне випромінювання. Дане захворювання в наш час є досить поширеним явищем та виникає за умови високої чутливості шкіри до дії сонячного випромінювання. Фотодерматит може виникати як після одноразового перебування на сонці, так і після тривалих та частих експозицій, все залежить від чутливості шкіри.
Існують фактори, котрі збільшують ризик виникнення фотодерматиту. До них відносять:
- патологія внутрішніх органів, а зокрема, захворювання печінки, розлади у роботі ендокринної системи, патологія нирок та недостатність вітамінів.
- ліки, що сприяють фотосенсибілізації (підвищеній чутливості до дії сонячного випромінювання) це: гормональні контрацептиви, антигістамінні (протиалергічні), прозизапальні засоби, цитостатики та деякі групи антибіотиків.
- особи з світлою шкірою та діти дошкільного віку частіше страждають фотодерматитом.
- ризик виникнення фотодерматиту зростає у випадку частого та тривалого перебування під дією сонячного випромінювання, та при використанні неякісних сонцезахисних засобів, тих які в своєму складі містять алергенні компоненти.
Перечисливши фактори ризику виникнення фотодерматиту, можна підсумувати, що це захворювання може виникати і у відносно здорових людей, внаслідок надмірного впливу сонячного випромінювання.
Головним симптомом захворювання – є висипання різноманітного характеру, а саме:
– почервоніння у вигляді плям, що супроводжуються свербінням
Додатковими проявами та ускладненнями фотодерматиту є :
– хейліт – запалення червоної облямівки губ
– кон’юнктивіт – запалення слизової оболонки очей
Фотодерматит супроводжується ще такими загальноклінічними симптомами, як:
- слабкість
- швидка втомлюваність
- підвищення температури тіла
Найчастіше фотодерматит виникає на обличчі, оскільки тут шкіра є більш чутливою, за інші ділянки тіла. Віддаленим наслідком фотодерматиту, після того, як пройшло почервоніння – є пігментація. Слід звернути увагу, що в осіб з фотодерматитом, після експозиції сонцем, не залишається засмаги, а лише неоднорідна пігментація, кількість, якої збільшується із збільшенням часу перебування під дією сонця.
Лікування фотодерматиту
Найпершою рекомендацією особам з фотодерматитом є – не піддаватися дії сонячного випромінювання аж поки не зникнуть всі ознаки захворювання.
Наступним є часте і рясне пиття, з метою усунення таких симптомів захворювання, як загальне недомагання, та відновлення водного балансу, що є порушеним у цьому випадку.
У випадку значного висипу, котрий супроводжується свербінням слід застосувати:
- антигістамінні препарати.
- глюкокортикоїдні мазі: бета-метазон, фторокорт та ін.
- глюкокортикоїди внутрішньо чи парентерально 0,5 -1 мг/кг/добу 3-5 днів
Профілактика фотодерматиту
- Уникати дії сонячного опромінення.
- Перед прогнозованим перебуванням на сонці, використовувати сонцезахисні засоби із високим ступенем захисту, прикривати відкриті ділянки тіла одягом світлого кольору, що буде мати світловідбиваючий ефект. Одягати кашкети та панамки котрі будуть прикривати обличчя.
- Уникати прийому фотосенсибілізуючих препаратів.
Статтю підготувала лікар-терапевт клініки БРАСС
Наталія Мізерак