Blog Section

Передракові захворювання шкіри

Передракові захворювання шкіри

Передраки поділяються на факультативні та облігатні.
Факультативні передраки – це хвороби шкіри, з яких за умови своєчасного лікування новоутворення шкіри зі злоякісним перебігом розиваєтсья рідко.

До таких хворіб відносять:

  • шкірний ріг
  • кератози
  • новоутворення зі злоякісним перебігом (папіломи, фіброми, аденоми, кератоакантоми)
  • судинні та пігментні невуси
  • хронічні запальні процеси шкіри
  • післяопікові рубці

Облігатні передраки – це новоутворення шкіри, які завжди набувають злоякісного перебігу. До них належать:

  • пігментна ксеродерма
  • хвороба Боуена
  • еритроплазія Кейра
  • хвороба Педжета

Трохи детальніше поговоримо про кожен із рідновидів передраків.

Факультативні передраки.

1. Шкірний ріг – гіперкератоз, виступаючий у вигляді рогу над рівнем шкіри. Виникає переважно на відкритих ділянках шкіри, чому сприяє постійна травматизація. Лікування – видалення хірургічним методом

2. Старечий кератоз – локалізується на відкритих ділянках шкіри. Характеризується невеликими плоскими бляшками, сіро-жовтого кольору з шосткою поверхнею. Лікування – видалення.

3. Фіброма – має м’яку консистенцію, округлу чи овальну форму, різну величину, рожевий чи коричневий колір. М’яка фіброма розміщена на ніжці шиї, передній поверхні грудей, спині, в пахвових і пахових складках. Лікування – видалення.

4. Дерматофіброма – характеризується наявністю вузлика округлої форми, щільної консистенції і темно-коричневого кольору. Має гладеньку поверхню. Розміри від 0,2 до 1,5 см. При пальпації виявляють фіксований у межах шкіри  твердий «гудзик», який переміщується вздовж підшкірного жирового шару. Інколи спостерігається болючість при натисканні. Лікування – хірургічне видалення.

5. Кератоакантома – щільна пухлина напівсферичної форми, розміром до 20 мм в діаметрі, з кратероподібною заглибиною у центрі (псевдовиразкою), вкритою роговими масами сіро-коричневого кольору, які легко знімаються. Краї пухлини валикоподібні. Лікування – хірургічне видалення.

6. Невуси – специфічні утворення, що відносять до доброякісних пухлин, що мають тенденцію перероджуватись у злоякісні. Це обмежені пігментні плями або вузлики, які складаються зі скупчення меланоцитів або невусних клітин. Їх виникнення  пов’язують із міграцією меланоцитів в ембріональному періоді з нейроектодермальної трубки в базальний шар епідермісу ембріона. Деякі меланоцити не досягають епідермісу і залишаються в дермі.

Різноманітні невоїдні утворення є практично в 90% людей у кількості від трьох до ста і їх кількість збільшується з віком.

Вони бувають вроджені і набуті, з’являються в перші роки життя та зберігаються до глибокої старості. Усі невуси можуть збільшуватись і набувати сильнішої пігментації в період статевого дозрівання або під час вагітності.

Актуальність про теми вивчення цієї патології зумовлене загрозою розвитку вродженого чи набутого доброякісного невусу особливого злоякісного новоутворення – меланоми.

Провокаційним чинником трансформації різновидів невусів у меланому є травми – механічні, хімічні, радіаційні. Тому абсолютно протипоказано біопсію підозрілого пігментного утвору шкіри або його часткове косметичне лікування (елекрокоагуляцію, кріотерапію).

Значна частина  хворих на меланому говорять  про попередню травму в ділянці наявного невусу. З іншого боку, хірургічне видалення таких невусів у межах здорової тканини, ніколи не супроводжується розвитком меланоми.

Клінічно виділяють такі види невусів:

  •  меланоцитарний невус
  • вроджений меланоцитарний невус
  • диспластичний невус
  • меланоз Дюбрейле
  • судинні невуси
  • невус сполучної тканини

Облігатні передраки.

1. Пігментна ксеродерма – вроджена хронічна хвороба шкіри, що характеризується підвищеною її чутливістю до ультрафіолетових променів, успадковується за аутосомно-рецесивним типом і дає картину тяжкої сонячної геродермії в поєднанні зі злоякісними новоутвореннями шкіри та м’яких тканин. Клінічно-пігментна ксеродерма проявляється еритемою, пігментними плямами, набряком дерми, гіперкератозом, тріщинами, виразками, бородавчастими розростаннями, вогнищами атрофії, ін.

Лікування полягає в застосуванні сонцезахисних кремів «SPF 50+», «Антигеліос XL», навесні і влітку фотогіпосенсибілізатори (таквеніл), вітаміни А, Е, В12, пантотенова кислота. На стадії появи зроговінь і пухлиино подібних утворів, рекомендоване хірургічне видалення, кріодеструкцію, діатермокоагуляцію. Такі пацієнти знаходяться під постійним диспансерним спостереженням у дерматолога і онколога.

2. Хвороба Боуена – новоутворення шкіри, що розвивається з кератиноцитів і виникає на різних ділянках шкіри.

Клінічно новоутворення проявляється одиничним, рідше численними  бляшками, коричнево-червоного кольору з неправильними контурами, розміром від 2 мм до розміру дитячої долоні. Поверхня бляшок може бути вкрита лусочками й серозно-кров’янистими кірочками. Бляшки можуть зливатись між собою. Якщо кірочку зняти, залишиться бархатиста поверхня. Якщо вона гладенька – це екзематозний тип, якщо вкрита бородавчастими розростаннями – бородавчастий тип. Пухлина локалізується найчастіше на тулубі, верхніх кінцівках, у промежині, рідко на слизових оболонках статтевих органів.

Перебіг захворювання повільний, тривалий (розвивається роками). Закінчується здебільшого переходом в плоскоклітинний рак шкіри. Лікування – хврургічне видалення пухлини.

3. Еритроплазія  Кейра – хворіють чоловіки похилого віку. Клінічно – на голівці статевого члена, рідше – на крайній плоті, – з’являється бляшка яскраво-червоного кольору, розміром 2-5 см із чіткими межами. Краї дещо підвищуються над рівнем шкіри. Поверхня пухлини – бархатиста або блискуча волога, при пальпації – чутлива. Патологічний процес розвивається повільно, пухлина роками залишається без змін. У 30% випадків відбувається трансформація у плоскоклітинний рак. Лікування: при ураженні крайньої плоті доцільним буде обрізання. Якщо уражена голівка члена – рекомендована кріодеструкція, також можливе проведення близькофокусної  рентгенотерапії.

4. Хвороба  Педжета – внутрішньопротовий рак молочної залози, кий розвивається в усті вивідних молочних проток соска. Розвиток хвороби Педжета пов’язують із запальними процесами в молочній залозі. Також клітини Педжета можуть проходити до потових і сальних залоз. Клінічно – це поява сухих кірок і тріщин, поверхневих ерозій у ділянці соска. Хворих непокоїть свербіж, інколи поколювання чи біль. Поступово сосок стає плоским, а згодом – утягнутим. Коли патологічний процес поширюється на тканину молочної залози, з’являється пухлиноподібний вузол і збільшуються лімфатичні вузли.

Хвороба Педжета може виникати на тих ділянках шкіри, де є апокринові потові. Лікування переважно хірургічне з обов’язковим гістологічним контролем країв видаленої тканини. При наявності пухлинного вузла, хвороба лікується як рак відповідної стадії.

                                                                                                                                                                                Публікацію підготував лікар-хірург

клініки”БРАСС” Дмитро Колодій

77

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *