Новоутвори шкіри. Кератоакантома. Дерматофіброма
Кератоакантома – доброякісна пухлина епідермісу, що розвивається з сальних залоз та волосяних фолікулів і характеризується наявністю напівсферичного вузла з кратероподібною заглибиною в центрі, заповненою роговими масами.
Кератоакантома швидко росте, досягаючи більших розмірів протягом декількох днів або тижнів.
Кератоакантома виникає переважно в людей похилого віку на шкірі обличчя, шиї, кінцівок.
Кератоакантома може представляти собою небезпеку, таку як перетікання в плоскоклітинний рак шкіри .
Точні причини розвитку цієї пухлини невідомі. Фахівці відводять провідну роль в її розвитку спадковості (зокрема – наявності антигену HLA-A2), впливу екзогенних факторів (канцерогенів хімічного походження і ультрафіолетового випромінювання)
Лікування.
Хірургічне – видалення скальпелем, найбільш ефективний метод
Електрохірургія – руйнування пухлинних тканин, яке відбувається під впливом електричного струму.
Кріохірургія даний метод ефективний на початковій стадії розвитку пухлини
Дерматофіброма
Дерматофіброма відноситься до доброякісних новоутворень шкірного покриву. Інша її назва – гістіоцитома. У більшості випадків дерматофіброма зустрічаються у жінок. Найчастіше зустрічається дерматофіброма на нозі.
Тим не менш, вона може з`явитися на верхніх кінцівках, плечі, обличчі та інших ділянках. За зовнішнім виглядом це утворення нагадує родинку або бородавку. У нього зазвичай гладка поверхня. При пальпації каменеподібна структура. Дерматофіброма можуть відрізнятися за кольором. Зустрічаються рожеві, коричневі, фіолетові, чорні і сірі відтінки цього новоутворення.
Причинами виникнення дерматофіброми є: генетична схильність, пошкодження шкіри (укуси комах, подряпини, уколи і ін.), вік (більше 30 років), супутні захворювання (туберкульоз, віспа, акне), забруднене навколишнє середовище проживання людини.
Основними методами діагностики дерматофіброми є зовнішній огляд, пальпація (якщо здавити, утворення з двох сторін то по центру з’явиться западина).
і дерматоскопія.
Лікування дерматофіброми здійснюється такими методами:
– хірургічний (висічення новоутвору з подальшим патогістологічним дослідженням). Цей метод є найбільш ефективним, але після нього залишиться післяопераційний рубець.
– кріодеструкція (виморожування рідким азотом). Косметичного дефекту тканин не буде, але можливий рецидив захворювання.
– лазерне лікування. Є менш ефективним, і ефект буде тимчасовий.
Публікацію підготував лікар-хірург
Дмитро Колодій