Флебектомія (інформативно)

Флебектомія (інформативно)

Примітка. В клініці «БРАСС» не проводяться операції флебектомії. Стаття подана інформативно.

Флебектомія — це хірургічне видалення уражених варикозом вен або їх ділянок. В результаті наступає нормалізація кровотоку. Особливістю є те, що під час хірургічної операції видаляються безпосередньо підшкірні вени, на які припадає всього лише 10% крові. Тому флебектомія – безпечна для глибших судин, бо не порушує роботу кровоносної системи людини. Крім основного лікувального результату, ця операція дає і естетичний ефект, покращуючи зовнішній вигляд ніг.

Більш сучасним методом боротьби з варикозом (таким, що прийшов на зміну хірургічному втручанню) – є лазерна флебектомія, яка є менш травматичною. На відміну від флебектомії, при цій процедурі немає необхідності в загальному наркозі, виконанні пахових та підколінних розрізів з подальшим накладанням швів, а також в тривалому реабілітаційному періоді.

Коли призначають флебектомію?

Хірургічну операцію з видалення розширених вен призначають тоді, коли варикозна хвороба прогресує і використання консервативних методів не дасть бажаних результатів. Тобто, лікар-флеболог встановлює явні ознаки наростання венозної недостатності, а також виявляє ризики небезпечного для життя тромбозу чи появи трофічних виразок. Саме на цих стадіях захворювання показано саме хірургічне втручання, доповнюють яке інші консервативні методики – компресійна білизна, прийом спеціальних препаратів.

Часто виявляється варикозне розширення вен у жінок при вагітності і після пологів, а також у людей з надмірною вагою, коли значно збільшується навантаження на нижні кінцівки.

Покази до видалення варикозних вен (ті, що найчастіше зустрічаються)

  • патологічно розширені підшкірні вени;
  • гострий тромбофлебіт;
  • великий варикоз;
  • варикозні трофічні виразки шкіри ніг;
  • кровотечі з уражених варикозом вен;
  • порушення відтоку крові;
  • трофічні виразки.

Слід мати на увазі, що тільки лікар визначає ступінь захворювання і на основі оцінки вибирає оптимальний метод лікування.

Підготовка до операції

Найчастіше на операцію пацієнти звертаються через скарги на болі та швидку стомлюваність ніг, через розширені вени, які виступають на поверхню шкіри, а також через появу характерних виразок. Перед операцією в обов’язковому порядку призначається ультразвукове дослідження вен, яке допоможе лікареві побачити повну картину захворювання. Наноситься розмітка уражених варикозом вен, виявляються місця, де втрачена нормальна функція судин.

Далі пацієнта скеровують на здачу аналізів сечі і крові, а також на електрокардіограму. Якщо пацієнт приймає будь-які лікарські препарати, або у нього є алергія на певні ліки, то про це слід обов’язково повідомити лікаря.

Проведення флебектоміі

Хірургічна операція проводиться одним або декількома фахівцями за допомогою спеціальних інструментів для флебектоміі — зондів. Уражену захворюванням судину перев’язують в місці її з’єднання з глибокою веною, після чого проводиться безпосереднє видалення розширеної ділянки вени – хірургічно. Для цього через невеликі розрізи в кровоносну судину вводиться зонд, і пошкоджену ділянку вени витягують назовні з подальшим видаленням.

Після завершення основних хірургічних маніпуляцій на всі розрізи накладаються косметичні шви, які з часом стають практично непомітними. У деяких випадках, замість з’єднання тканин швами, краї розрізів склеюються спеціальними хірургічними пластирами-смужками. Якщо виконувалася операція на дрібних судинах (мініфлебектомія), то сама процедура проводиться через проколи, які швидко і безслідно гояться самі. Але і сліди відзвичайної флебектоміі через деякий час стають непомітні.

Реабілітаційний період

Після операції флебектомії кожному пацієнту індивідуально призначається медикаментозне післяопераційне лікування та комплекс вправ. Зміст післяопераційного лікування залежить від обсягу та характеру операції, від загального стану пацієнта та наявності хронічних захворювань.

Відразу після видалення вен на ногу намотується еластичний бинт, а нога укладається на спеціальний валик в піднесеному стані. Реабілітація при накладенні еластичної пов’язки передбачає вже на другий день регулярну ходьбу з 10-ти хвилинними перервами сидячи (лежачи) з обов’язково піднятою ногою.

Після видалення швів (на восьму або дев’яту добу) для нормалізації венозного відтоку і попередження тромбоутворення призначають лікувальний масаж на пошкоджену кінцівку, водні процедури і лікувальну фізкультуру. Важливою умовою реабілітаційного періоду є необхідність протягом 1,5-2 місяців носити компресійний трикотаж і приймати венотонізуючі препарати, призначені лікарем.

Гімнастика

Що стосується гімнастики, то вона є основою відновлення після флебектоміі і проводиться вже через добу після операції. Акцент робиться саме на оперовану ногу з поступовим збільшенням навантаження.

Гімнастика після флебектоміі особливо важливою є для людей похилого віку, коли вона є ефективною профілактикою післяопераційного тромбозу і погіршення венозного відтоку.

Можливі ускладнення

Успіх хірургічного лікування варикозного розширення вен залежить від багатьох факторів:

  • вік пацієнта;
  • ступінь занедбаності захворювання;
  • супутні хвороби та ін.

Залежно від цього можуть виникати і ускладнення після флебектоміі. Зазвичай післяопераційний період супроводжується синцями, розташованими по ходу віддалених вен. Це — нормально і не вважається ускладненням. При запущеному варикозі після операції можуть надовго зберігатися ущільнення підшкірної клітковини і виражена пігментація.

Мікрофлебектомія

Операції мікро- або мініфлебектомії проводяться в світі вже більше сорока років, будучи безболісною процедурою і такою, що добре переноситься пацієнтами. Виконується при місцевій анестезії. Уражені вени витягуються гачком через маленькі проколи в шкірі і видаляються. Не потрібно перев’язувати вени, так як зупинка кровотечі забезпечується компресією медичного трикотажу та еластичними бинтами. Дірочки від проколів заклеюються спеціальним пластиром, і заживають самостійно без жодних швів або рубців.

Відразу після мікрофлебектоміі на ногу надягають компресійну панчоху, і вже через півгодини – пацієнт може ходити. Таким чином, при даному виді оперативного втручання післяопераційний період скорочується до мінімуму.

Додамо, що даний вид лікування може слугувати доповненням до лазерної, комбінованої флебектоміі або радіочастотної облітерації.

Що таке комбінована флебектомія

Комбінована флебектомія, як складне хірургічне втручання, включає в себе два основних етапи:

  • усунення попадання (закидання) крові з пошкоджених глибоких вен в видимі підшкірні вени;
  • повне видалення хворої варикозної вени разом з усіма її притоками.

Щоб забезпечити усунення закидання крові з пошкоджених глибоких вен в підшкірні судини, проводиться кросектомія. Це операція по перев’язуванні судин з подальшим перетинанням великої чи малої підшкірної вени в місцях їх з’єднання з глибокими венами, а також перетинання пошкоджених і вен, що вже не функціонують.

Протипокази до флебектоміі

Хірургічне видалення уражених варикозом вен обмежується в дуже рідкісних випадках.В основному це зумовлено серйозною небезпекою всіх ускладнень, які можуть розвинутися внаслідок прогресуючої варикозної хвороби. Крім цього, застосування сучасних методик флебектомії забезпечило відносно малу травматичність операції та спрощення процесу реабілітації хворих. Лікарі-флебологи рекомендують проведення даної хірургічної процедури після встановлення діагнозу і проведення відповідних аналізів.

Проте, флебектомія має певні протипоказання, до яких належать:

  • ішемічна хвороба серця;
  • гіпертонія;
  • наявність важких інфекційних процесів;
  • похилий вік пацієнта;
  • наявність важких запальних захворювань ніг, таких як екзема, бешихове запалення та інші;
  • пізні терміни вагітності;
  • захворювання на цукровий діабет, інфаркт або інсульт.

Очевидно, що на ранніх стадіях захворювання можна обійтися без важких наслідків, тому рекомендуємо Вам ретельно стежити за станом судин та періодично (1 раз на рік) проходити профілактичний огляд в судинного лікаря. Своєчасне звернення до лікаря може стати запорукою швидкого одужання Ваших ніг!

Вартість консультації судинного хірурга клініки «БРАСС» — 400 грн.

Запис на консультацію за телефоном клініки «БРАСС» (099) 524-79-69 або за допомогою форми праворуч

Всі процедури призначаються та проводяться дипломованими спеціалістами. Ліцензія Міністерства Охорони Здоров’я №475 від 30.07.2015

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *