Blog Section

Болі в суглобах, болі в колінах, болі в ногах, біль при ходьбі. Що потрібно знати?

Біль при ходьбі через болі в суглобах доволі поширене явище в наш час. Для того, щоб розуміти чому виникають болі в ногах чи колінах і що саме входить в поняття «здоров’я суглобу», розглянемо його будову зсередини на рисунку 1.

Рисунок 1 – схематичне зображення на прикладі колінного суглоба

Отже, суглоб складається з двох суглобових поверхонь, які рухаються одна відносно одної. Їх утримують навколосуглобові тканини, а рухають — м’язи. Кожен суглоб живиться зсередини суглобовою (синовіальною) рідиною, яка в свою чергу здійснює амортизаційну та змащуючу функцію.

В силу певних обcтавин, фізичних, хімічних та біологічних чинників, виробляється замала кількість суглобової рідини або якість її погіршується (втрачаються змащувальні властивості). Мало рідини, амортизація погана, між поверхнями суглоба виникає тертя, яке веде до руйнування хряща. В результаті хрящ зтоншується (зношується), а так як якість суглобової рідини – погана, вона містить мало поживних речовин, природне відновлення хряща неможливе.

Руйнування хряща насправді є досить довготривалим процесом, і в кожному організмі перебігає з різною інтенсивністю. Однак симптоми цього процесу – однакові:

  • На першій стадії артрозу (руйнування хряща) відбуваються зміни суглобової рідини, її стає мало та вміст поживних речовин в ній є зниженим. Виникає гострий запальний процес суглоба (супроводжується хрустом, різкою болючістю при ходьбі та інших фізичних навантаженнях). Пізніше запалена ділянка «звикає до цього стану» і больові відчуття проходять. Однак в цей період відбуваються процеси, що ведуть до змін в суглобі (навіть тоді, коли больові відчуття вже минули) – зтоншення хрящової тканини через відсутність повноцінного живлення. Слід наголосити, що цей процес є непомітним та на рентгенівських знімках не проявляється. Єдиними ознаками, коли можна запідозрити початок артрозу – є періодична болючість суглобу (а також хруст в спокої або при навантаженнях), яка то з’являється, то минає.
  • Друга стадія – це коли ознаки артрозу переходять в хронічну форму. Синовіальної рідини мало, в ній мало поживних речовин, хрящі витоншені, рухи суглоба – обмежені внаслідок болючості. Руйнування хряща стають помітними на рентгенівських знімках (рисунок 2).

Риснуок 2 – рентгенівські знімки здорового та зруйнованого суглоба

За словами пацієнтів, відчуття при другій стадії артрозу: болі в колінах, болі в суглобах, болі в ногах, біль при ходьбі.

Незважаючи на істотність змін, на другій стадії артрозу суглоб ще можна врятувати, повністю позбавити болючості, відновити повноцінні рухи в суглобі, відновити живлення хряща та запустити процеси відновлення суглобу вцілому. Проте таке лікування – складне, тривале та потребує індивідуальної схеми.

Якщо пацієнт продовжує боротися лише з симптомами (протизапальна терапія та знеболювальні препарати), не усуваючи причин болей – наступає третя стадія артрозу.

  • Третя стадія артрозу — незворотні зміни в суглобі. Повністю зруйновані хрящові поверхні, постійна тривала болючість, яка не знімається протизапальною та знеболюючою терапією. В цьому випадку виходом є заміна суглоба на штучний (ендопротезування) — рисунок 3.

Рисунок 3 – схема ендопротезування колінного суглоба

Чи є люди, які ніколи не відчували болі при ходьбі чи болі в суглобах і не мали проблем з ними?

– Так, є.

Ці люди, насамперед, ніколи не перевантажують свої суглоби (в першу чергу, не мають надмірної ваги), відповідно, не відчувають болі в колінах, ведуть рухливий спосіб життя та при цьому їхні суглоби не зазнають постійних виснажливих фізичних навантажень (як от спортсмени-легкоатлети), мають збалансоване регулярне здорове харчування, позбавлені шкідливих звичок.

Далеко не кожна людина має можливість вести такий спосіб життя. Наші суглоби, як і організм вцілому зазнає впливу навколишнього середовища. Тому основна порада – як тільки у Вас виникають ознаки артрозу, описані вище (болі в колінах, болі в суглобах, нічні болі суглоба, біль при фізичних навантаженнях, ниючі болі суглоба, гострі болі) – варто звернутися до лікаря, не зволікаючи до тих пір, поки зміни не стали незворотними.

Навіть тим людям, кого не турбують суглоби – рекомендовано раз на рік проходити плановий профілактичний огляд ортопеда для вчасного виявлення симптомів захворювання на ранній стадії – коли ще легко лікувати шляхом корекції способу життя.

Пам’ятайте, що запобігти захворюванню – значно легше, ніж потім лікувати наслідки. Тому запрошуємо Вас на огляд лікаря-ортопеда клініки «БРАСС».

Переваги консультації ортопеда (консультація ортопеда, консультація травматолога) в клініці «БРАСС»:

  • в “БРАСС ” не рекомендують “зайвих” (часто дорогих) процедур чи аналізів – наше завдання максимально допомогти пацієнту;
    фахові спеціалісти;
  • наявність сучасного обладнання (УЗД з 3d-сканером);
  • відсутність черг;
  • зручно добратися як автомобілем, так і без.

Детальну інформацію щодо лікування суглобів Ви можете отримати на консультації ортопед-травматолога клініки “БРАСС”. Запис на консультацію за телефоном клініки 095 585 74 78.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *