Детоксикація організму
Токсини – (від рец. toxikon — «отрута для використання на стрілах») — отруйні речовини, що виробляються живими клітинами або організмами. Токсини майже завжди є білками, здатними спричиняти хвороби при контакті з ними. Токсини значно відрізняються силою дії, від незначних ( токсин бджолиниго укусу) до майже негайно смертельних ( зміїна отрута). Токсини відрізняються за механізмом дії, вони можуть бути надзвичайно складними, тому інколи так важко створити протиотруту, і простими.
Стандартизований символ токсичної речовини в ЄС, на якому зображено череп з перехрещеними кістками.
Джерела токсинів:
- консерванти
- лікарські препарати
- алергени
- розчинники
- полютанти
- важкі метали
- гормони
- пестициди
- ендотоксини шлунково кишкового тракту
- підвищена кишкова проникність
Чим вищим є соціально-економічне становище людини, тим більше вона підпадає під вплив токсичних сполук. В подальшому, це призводить до зростання концентрації цих речовин в сироватці крові та сечі. Ці висновки зроблено відносно: ртуті, миш’яку, цезію, талію, перфлуорооктанової кислоти, фталатів, бензофенолу-3.
В теперішній час є величезна кількість сполук, речовин, котрі викидаються в повітря і негативно діють на організм. Вони забруднюють повітря, воду, землю, а відповідно і продукти харчування. Звичайно ми не можемо припинити споживання їжі чи води, але знаючи про найбільш небезпечні речовини, можемо бути не в групі ризику та захистити себе.
Нижче наведені приклади найбільш поширених речовин, з якими ми можемо контактувати в нашому повсякденному житті та їх вплив на організм.
Бісфенол А – використовується у виробах із полівінілхлориду (вінілові шпалери, рукавички, пластикові контейнери для зберігання продуктів, засоби для дезінфекції рук та ін.). Рукавички з даного матеріалу можуть спричиняти виникнення контактних дерматитів. Бісфенол А входить до складу зубних пломб та може спричиняти виникнення стоматитів та періоральних дерматитів. Бісфенол А сприяє виникненню фото сенсибілізації, тобто підвищеній чутливості до дії сонячного випромінювання. При тривалому вдиханні випарів Бісфенолу А може виникати бронхіальна астма, зростає ризик розвитку серцево судинної патології, порушується робота гормонів щитовидної залози.
Пестициди – хімікати, що використовуються в сільському господарстві, для боротьби зі шкідниками. Джерелами пестицидів є: морепродукти, м’ясо, зернові. Шляхами проникнення можуть бути шкірні покриви, органи дихання. Пестициди накопичуються в жировій тканині організму.
Різновидом пестицидів є органофосфорні пестициди, джером їх можуть бути засоби проти вошей. Пестициди, при тривалому надходженні в організм, можуть спричиняти виникнення раку молочної залози та новоутвори інших локалізацій. Пестициди можуть бути причиною розвитку цукрового діабету та ожиріння, порушення менструального циклу, а отже і репродуктивного здоров’я. У чоловіків під дією пестицидів, порушується якість сперматозоїдів.
Фталати – широко використовуються у виготовленні побутових товарів таких як: шторки у ванних кімнатах, дермантин, іграшки, медикаменти. Джерелом фталатів також є побутова пилюка, пластикові контейнери для зберігання води та продуктів харчування. Із продуктів харчування фталати містяться в зернових, жирних та молочних продуктах.
Фталати, як і пестициди при потраплянні в організм можуть бути причиною виникнення метаболічного синдрому та цукрового діабету. Фталати спричиняють порушення передачі сигналів від андрогенів, що може призводити до порушення фертильності.
Всі токсичні речовини мають тератогенну дію, тобто спричиняють вади розвитку плода під під час внутрішньоутробного розвитку, особливо у першому триместрі вагітності.
Токсичні речовини накопичуються в організмі людини в жировій тканині і можуть зберігатися там протягом дуже тривалого періоду.
Принципом детоксикації є – перетворення жиророзчинного токсину у водорозчинний та виведення його з організму
Жиророзчинні токсини дуже легко поглинаються організмом, оскільки з легкістю проходять крізь ліпідні мембрани клітин, але дуже погано виводяться.
Процес детоксикації складається із ІІІ –ох фаз.
І фаза – окиснення токсинів та розпад.
ІІ фаза – кон’югація – зв’язування токсинів та утворення проміжних метаболітів і продуктів з якими виводяться токсини (жовч, кал, сеча).
ІІІ фаза – елімінація (виведення).
Є продукти та напої, котрі містять токсину в достатній кількості, щоб активувати процес детоксикації, але недостатньо щоб спричинити отруєння. Існують корисні продукти, наприклад такі, як капуста, вона містить дуже малу дозу токсину, що активує детоксикацію, але у значно більшій кількості в капусті міститься клітковини, що є корисною для організму. В свою чергу алкоголь містить велику кількість токсичних речовин, котрі навіть при надходженні в організм у незначній кількості, можуть спричиняти отруєння. Нижче наведено перелік продуктів, котрі містять корисні та шкідливі речовини, у різному співвідношенні, але всі активують процес детоксикації.
Ліки:
- алкоголь
- нікотин
- фенобарбітали
- стероїди
- сульфаніламідні препарати
Продукти:
- капуста, броколі, брюсельська капуста
- апельсин та мандарин
- їжа насичена білком (м’ясо, молочні продукти, горіхи)
- персмажена їжа (ефект залежить від концентрації токсичних сполук)
Нутрієнти:
- Вітамін В3
- Вітамін В1
- Вітамін С
Трави:
- кмин
- насіння кропу
Токсини зовнішнього середовища:
- вихлопні гази
- лакофарбові випари
- пестициди
Дані речовини самі по собі не є панацеєю та антиоксидантами, механізм їх дії, як активаторів І фази детоксикації, полягає в тому, що вони містять токсичні речовини і потрапляючи в організм, запускають процеси детоксикації.
Потужним фактором, що гальмує процеси детоксикації є старіння організму. Токсини від патогенних та умовно-патогенних грибів та бактерій в шлунково кишковому тракті також гальмують першу фазу детоксикації.
Нутрієнти необхідні для першої фази детоксикації: Віт.А, Віт.В1, Віт.С, Віт.Е.,залізо, магній, цинк, сірка,молібден.
У ІІ-ій фазі детоксикації відбувається перетворення жиророзчинних токсинів у водорозчинні, для кращого їх виведення, та часткова інактивація токсинів.
Необхідні нутрієнти для ІІ-ї фази детоксикації: Віт.В1, В2, В3, В5, В6, В12, фолієва кислота, магній, марганець, сірка, цинк.
Якщо система детоксикації, чи одна з її стадій перенавантажена токсинами або порушене виведення токсинів, це призводить до збільшення загальної токсичної дії на організм.
Клінічна картина порушень процесів детоксикації
- Загальне недомагання: хронічна слабкість, болі голови, м’язові та суглобові болі.
- Низька толерантність до фізичних навантажень.
- Неприємний запах поту та/або сечі.
- Болі в правому підребер’ї.
- Нудота.
- Часті та затяжні інфекції
- Шкірні висипання, хронічне акне
- Периорбітальні набряки та темні кола під очима
- Поганий периферичний кровотік (холодні пальці рук та ніг)
- Погана переносимість випарів, миючих засобів, парфумів, анестетиків, задимлених приміщень.
- Зміни неврологічного статусу: нездатність до концентрації уваги, схильність до депресії та зміни настрою, зниження пам’яті, тривога та панічні розлади, погана координація рухів, периферична нейропатія (порушення чутливості в кінцівках).
- Непереносимість кофеїну
- Погіршення самопочуття в період стресу
Групи ризику по хронічній інтоксикації:
- курці
- пацієнти з амальгамними пломбами
- пацієнти з хронічними закрепами
- пацієнти з силіконовими імплантатами
- фермери
- працівники хімчисток
- співробітники авіаліній (авіапаливо)
- перукарі
Лікування порушень детоксикації
1.Модифікація способу життя
- Зменшення надходження в організм токсинів
- Правильне харчування
- Управління стресами
- Фізичні навантаження
2.Відновлення адекватної активності детоксикаційних ферментів
3.Підтримка елімінації (виведення).
4.Адекватна гідратація (достатнє споживання води).
5.Відновити функцію кишківника (перистальтика).
Харчування і детоксикація
Споживання великої кількості тваринного білка пов’язано з збільшенням концентрації в організмі проміжних токсичних продуктів, що здатні пошкоджувати ДНК. Та сама кількість рослинного білка, немає такої здатності. Це пов’язано із здатністю впливати на природні ферменти захисту-цитохроми та синтез канцерогенів. Низькокалорійне харчування сприяє синтезу природніх антиоксидантів. Підвищене надходження в організм вуглеводів та жирів спричиняє активацію токсинів в організмі. Зниження споживання жирів на 20% знижує ризик виникнення раку молочної залози та товстої кишки. Вилучення із раціону овочів та фруктів, знижує активність природної детоксикації на 57%. Введення в раціон овочів та фруктів 5 разів на день, знижує ризик розвитку раку на 20%
Рекомендації по зменшенню надходження токсичних продуктів в організм.
– Не купуйте продукти харчування, запаковані в пластик, або обмежте їх кількість до мінімуму.
– Не споживайте продукти з слідами плісняви
– Максимально обмежте споживання алкоголю
– Старайтеся споживати продукти харчування вирощені без додавання пестицидів та хімікатів.
– Не споживайте сильно просмаженого м’яса, риби та овочів.
– Обмежте споживання копченостей.
– В дома зберігайте продукти харчування тільки в скляному, фарфоровому чи металевому посуді, не використовуйте пластикові контейнери.
– Споживайте добре очищену воду та готуйте на ній. Найкращим є зберігання води в скляній тарі.
– Максимально обмежте споживання продуктів, що пройшли промислову обробку, особливо з тривалим терміном придатності.
– Максимально обмежте прийом фармацевтичних препаратів (корекцію дози та курсу повинен робити лікуючий лікар).
– Киньте палити та уникайте пасивного куріння.
– Під час водіння автомобілем вмикайте внутрішню циркуляцію повітря в салоні.
– Якщо у вас є амальгамні (металеві) пломби, зверніться до стоматолога для заміни їх на сучасний пломбувальний матеріал.
– Уникайте проживання в будинках, котрі розташовані на активних автомагістралях.
– Максимально обмежте використання побутової хімії.
– Старайтеся постійно провітрювати приміщення.
– Використовуйте одяг із натуральних тканин, особливо білизну.
– Вмикайте в пральній машині режим додаткового ополіскування при пранні білизни та речей, що мають безпосередній контакт із тілом.
– Уникайте проживання та роботи в місцях близько розташованих біля підприємств пов’янизаних з виготовленням токсичної сировини.
– Уникайте імплантації силіконових імплантів..
– Намагайтеся, якнайменше часу проводити в недавно відремонтованих приміщеннях, де поставлено нові меблі, коври та ковроліни.
– Не використовуйте мило з антибактеріальним ефектом.
Рекомендації щодо обробки овочів та фруктів з метою інактивації хімікатів на їх поверхні
Помістіть овочі та фрукти в емальований посуд, заповнений на половину чистою водою з пероксидом водню. (150 мл 3% розчину пероксиду водню на 1 л води). Продукти повинні бути повністю занурені в розчин. Залиште на 5-15 хв. Далі промийте холодною чистою водою.
Сон і детоксикація
Процеси детоксикації активуються під час сну, тому сон має бути повноцінним, не менше 8 годин на добу у провітреному приміщенні.
Детоксикація та зелений чай.
Катехіни зеленого чаю сприяють зеселенню кишківника нормальною мікрофлорою. Зелений чай має потужні антиоксидантні та антиканцерогенні властивості. Стимулює екскрецію токсичних сполук. Стимулює роботу ферментів детоксикації.
Продукти що сприяють детоксикації:
– всі сорти рису
– сочевиця
– всі свіжі овочі та фрукти, вони можуть бути проготовані на пару, тушені. Овочі можна споживати в будь-яких комбінаціях та кількостях.
– оливкова олія першого віджиму, або лляна олія без термічної обробки
– лимонна вода (1/2 лимона на 1 л води)
– розведені свіжі натуральні овочеві та фруктові соки без додавання цукру
– морська сіль, оцет, спеції натуральні
Продукти, котрих варто уникати:
– цукор, мед, цукрозамінники, кукурудза, пшениця, ячмінь, бобові
– картопля
– маргарин та тваринні жири
– кава, чорний чай, алкоголь, газовані напої
– кетчупи, майонези, соуси, гірчиця, інші приправи до салатів.
Дотримуючись простих правих ми можемо зберегти здоров’я собі та своїм рідним.
Матеріал підготувала лікар-терапевт Наталя Мізерак