Blog Section

Про вітиліго у дітей. Що варто знати батькам?

Про вітиліго у дітей. Що варто знати батькам?

Проводячи профілактичні обстеження дітей в школах, лікарі клініки «БРАСС» звернули увагу на те, що вітиліго — поширене захворювання серед дітей. З нашого досвіду, кількість зафіксованих нами випадків вітиліго перевищує кількість дітей з проблемою бородавок та папілом!

Зважаючи на таку поширеність даної проблеми, ми хочемо дати інформацію для батьків щодо того, що це за захворювання та як правильно доглядати за шкірою дітей з такими симптомами та на що слід звертати увагу.

Вітиліго – хвороба шкіри, при якій на шкірі з‘являються світлі позбавлені меланіну (пігменту шкіри) плями. Вони можуть збільшуватися в розмірах, зєднуватися, «розповзатися».

Про цю хворобу людство знає вже давно, але до сьогодні це захворювання належить до маловивчених, і тому загадкових.

Хвороба завжди має хронічну форму.

Найчастіше світлі плями з’являються на кистях рук, на колінах і на ліктях. Однак часто ураженими стають зовсім різноманітні ділянки шкірного покриву. Одні плями можуть зникати, інші – з’являтися в іншому місці. Іноді симптоми на деякий час зовсім покидають людину, а потім повертаються.

Вітиліго в більшій чи меншій мірі мають близько 8% населення планети — незалежно від віку, статі та раси. Однак на першу половину життя припадає більше половини всіх випадків. Одна четверта частина хворих –  діти. Причому проявитися захворювання може і в новонароджених, і в грудничків, і в підлітків.

Симптом вітиліго – світлі фрагменти на шкірі. Спочатку вони невеликі, на початковій стадії лиш на півтону відрізняються від основного кольору шкіри. З часом плями стають білими, розростаються, набувають чітких границь.

Плями не сверблять, не запалюються та взагалі ніяк не впливають на стан дитини, на його розвиток та здібності. Вони лише створюють психологічний дискомфорт – і то лише тим діткам, в яких білі фрагменти розташовані на видному місці (наприклад, на обличчі).

Причини вітиліго практично не вивчені, на сьогодні навіть не доведеною є спадковість даного захворювання. Вважається, що генетично передається лише певний імунний код – відносна схильність до захворювання, а не саме захворювання.

Однак батькам слід знати про найбільш ймовірні чинники, які впливають на появу ветіліго:

  • стресові ситуації та емоційні переживання дитини;
  • тертя певної ділянки шкіри, причому постійне і доволі тривале;
  • надлишкова доза сонячного опромінення;
  • контакт з хімікатами;
  • контакт шкіри з синтетичними тканинами.

До речі, поширена думка про зв’язок вітиліго з тими чи іншими внутрішніми захворюваннями – не має підтвердження. Кількість людей з вітиліго та іншими хворобами приблизно така ж, як і кількість людей з вітиліго без інших патологій.

Саме тому лікарю важко робити будь-які прогнози щодо того, чи буде вітиліго прогресувати та наскільки велику частину шкірних покривів захворювання знебарвить.

Під час діагностики лікар-дерматолог зможе виключити інші причини посвітління шкіри – лейкопатію, сифілітичну лейкодерму, парапсоріаз, вроджений альбінізм.

Щодо догляду за шкірою дітей з ветіліго. Ефективного лікування світлих плям на сьогодні не існує. Однак медицина має певні стандартні схеми, які лікар призначає дитині після постановки діагнозу.

Однозначно варто мінімізувати вплив факторів, які можуть спричиняти розвиток вітиліго: уникати стресових ситуацій, уникати тертя вражених ділянок, уникати інсоляції та мінімізувати носіння одягу з синтетичних тканин.

Треба пам’ятати також про потребу в сонцезахисті при вітиліго, особливо якщо на обличчі. Також має значення повноцінне харчування: овочі, фрукти — це дуже важливо. Дієта при вітиліго: дітям виключити чіпси та все, що містить крохмаль, вершкове масло, маргарин, повністю виключити шоколад.

Існують також препарати, які покращують сприйнятливість шкіри щодо ультрафіолетових променів. Використання препаратів поєднують з ПУВА-терапією (апарат, схожий на солярій, тільки з дещо відмінними лампами спеціального спектру ультрафіолету).

Існує також хірургічний метод усунення вітиліго, при якому здійснюють пересадку активних клітин-меланоцитів в знебарвлений епідерміс. Метод не надто ефективний, але в частині випадків дає результати.

Ми закликаємо Вас бути уважними до стану шкіри Ваших дітей. Пам’ятайте, що запобігти проблемі – завжди легше, ніж потім лікувати наслідки. Тому оглядайте періодично шкіру дитини – у випадку, якщо Ви помітили будь-яку незрозумілі для Вас симптоми або будь-що, чого Ви раніше не помічали – не бійтеся звернутися в медпункт Вашої школи, до Вашого сімейного лікаря або педіатра. Ви можете також пройти огляд лікаря в спеціалізованому закладі – клініка «БРАСС» займається діагностикою та лікуванням всіх проблем шкіри у дорослих та дітей. Також ми зможемо надати Вам консультацію щодо правильного догляду за шкірою дитини та підібрати необхідні засоби.

Працюємо: пн-сб. з 9:00 до 21:00 за адресою м. Івано-Франківськ вул. С. Стрільців, 28, ІІ поверх. Запис на консультацію за телефоном адміністратора 095 585 74 78.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *