Себорея – хвороба, яка здатна прогресувати
Себорея, себорейний дерматит, лупа – це захворювання шкіри, що характеризуються надмірною її жирністю, або ж навпаки сухістю в залежності від форми захворювання, внаслідок порушення роботи сальних залоз.
Причина себореї.
Опрацювавши велику кількість публікацій, що стосуються себореї, можна зробити висновок, що це захворювання є поліетіологічним, тобто причин його виникнення є багато.
1. Дріжджоподібний грибок-Pityrosporum ovale, який виявляється у 90% населення, на сьогоднішній день визнаний головним патогенетичним компонентом у розвитку себореї. У нормі мікрофлора шкіри голови на 30-40% складається з грибів роду P. Ovale. Однак під впливом несприятливих факторів його кількість збільшується, при себореї він складає до 60% від всіх мікроорганізмів. Себореї сприяє втрата контролю над зростанням пітіроспорових грибів, це відбувається при зниженні захисних функцій шкіри. Найбільша концентрація грибів спостерігається навколо сальних залоз, так як їх секрет використовується для росту і розвитку колоній.
2. Імунодефіцит- сприяє розвитку себореї. За статистикою, у здорових людей спостерігається 8 випадків себореї на 100 осіб, в той час, як серед осіб з імунодефіцитом (СНІД), себореєю страждають 80% хворих.
3. Гормональні розлади відіграють важливу роль у розвитку себореї. Дослідження показують – коли змінюється хімічний склад шкірного сала, це сприяє розвитку себореї, хоча в нормі шкірне сало має антисептичні властивості. Дуже часто ознаки себореї з’являються в період статевого дозрівання, як наслідок гормональної перебудови організму. Та цей вид себореї можна назвати фізіологічною і ознаки її проходять відповідно до закінчення пубертатного періоду.
4. Нераціональний догляд за шкірою. Не дотримання гігієни, або навпаки надмірна дезінфекція шкіри.
5. Неврогенний фактор. У осіб, що страждають нервовими розладами, часто переживають психоемоційні потрясіння та стреси, випадки себореї зустрічаються частіше.
Форми себорейного дерматиту.
1.Жирна.Через надмірну роботу сальних залоз. На вигляд шкіра лискуча, волосся з жирним блиском, лупа у вигляді жовтуватих бляшок, супроводжується сильним свербежем. При цій формі себореї відбувається закупорка сально-волосяних фолікулів роговими масами, призводячи до появи вугрових висипань, комедонів, гнійничкових захворювань шкіри. Найчастіше( 60% випадків), жирною себореєю страждають жінки та підлітки.
2.Суха. Недостатня робота сальних залоз. Шкіра суха, лущиться, волосся тонке та ламке, турбує виражений свербіж та велика кількість лупи. Лупа утворюється через пришвидшений період природнього ороговіння верхнього шару епідермісу. Волосся випадає внаслідок відсутності захисного шару, що є секретом сальних залоз.
3.Змішана. Ознаки жирної та сухої себореї в межах однієї ділянки шкіри.
Ознаки себореї.
1.Жирний блиск шкіри та підвищена жирність волосся.
2.Виражений свербіж уражених ділянок.
3.Рясна лупа, що важко піддається лікуванню косметичними засобами.
4.Випадіння волосся.
Що робити якщо Ви помітили в себе вище перелічені симптоми.
1.Зверністься за порадою до лікаря дерматовенеролога, трихолога. Оглянувши Вас лікар призначить необхідні обстеження, лікування.
2.Не намагайтеся усунути проблему з допомогою косметичних засобів, оскільки причин виникнення себореї є досить багато, таким чином, Ви просто будете відтерміновувати виявлення справжньої причини захворювання, а отже і ефективного лікування себореї.
3.Не ігноруйте вище перелічені симптоми, оскільки захворювання здатне прогресувати.