Старіння шкіри. Чи можливо уникнути?
З кожним днем ми все більше стикаємося з такими питаннями: «Що таке старість? Чи можна зупинити цей процес? Як це зробити?».
Перш за все потрібно зрозумійте: процес старіння – це біологічна програма будь якого живого організму, і повпливати на нього можна лише частково.
Старіння внутрішніх органів є непомітним для людського ока, однак вікові зміни в шкірі стають явними задовго до появи виражених фізіологічних порушень.
Тому, саме старіння шкіри – це в першу чергу не медична, а естетична проблема.
Виділяють три основні прояви загального старіння шкіри.
⦁ зморшки є першою помітною ознакою старіння шкіри; починаючи з 20 – 25 років спостерігається поява мімічних зморшок; вони з’являються на різних ділянках обличчя, в результаті вашої міміки. Спочатку вони поверхневі, а з віком стають все глибші;
⦁ втрата об’єму-зміна контуру обличчя; шкіра стає обвислою і змінює загальний її вигляд;
⦁ втрата щільності проявляється на шкірі у вигляді тонкого, слабкого поверхневого шару,що зустрічається переважно у жінок після менопаузи.
Процес старіння відбувається в кожному шарі шкіри:
⦁ у епідермальному шарі, – сповільнення процесу відновлення клітин і зниження утворення ліпідів на поверхні означає, що збільшується загроза шорсткості і сухості шкіри. У процесі старіння цього шару шкіри вона стає більш чутливою до УФ-променів. В епідермісі уповільнюються процеси регенерації, а зниження імунної функції може призвести до збільшення ймовірності зараження шкіри, а також до повільнішого загоєння ран.
⦁ у шарі дерми – починаючи з 25-річного віку, спостерігається зниження кількості колагену на 1% щороку, а це один з «будівельних блоків» шкіри. Разом зі зниженням кількості еластину, це призводить до дезорганізації тканини шкіри. Структура шкіри порушується, виникає ризик появи зморщок. Еластичність шкіри зменшується, що робить її більш вразливою до пошкоджень і до розривів капілярів. Зниження параметрів кровотоку означає, що надходження поживних речовин і кисню до поверхні шкіри стає менш ефективним. Це призводить до зменшення рум’янцю, який зазвичай присутній на молодій шкірі.
⦁ у підшкірному шарі – у глибших шарах найбільш помітні зміни відбуваються у розмірі та кількості жирових клітин, які накопичують ліпіди. Це зниження впливає на втрату об’єму, як ефект доміно, що, у свою чергу, може призвести до глибоких зморщок, запалих щік та погіршення загоєння ран.
В нашій шкірі з кожним роком відбувається зниження її функцій.
Слабший притік крові призводить до ускладнення і перебоїв у надходженні до поверхні шкіри поживних речовин і кисню. Починає переважати темніший відтінок шкіри, а рум’янець, який є характерною особливістю молодої шкіри, зникає.
Спадковість відіграє ключову роль у тому, як шкіра старіє. Тип шкіри з яким ми народжуємося, визначають, як швидко на поверхні шкіри з’являються ознаки старіння.
Наприклад, світла чутлива шкіра схильна до утворення зморщок в більш ранньому віці, тоді як жирний чи комбінований тип шкіри може бути схильним до нерівномірного тону шкіри та появи зморщок у більш пізньому віці.
Сухість шкіри, пов’язана з віком, також може бути спричинена індивідуальними особливостями шкіри людини.
Все це здається нам таким зрозуілим, але що робити коли ознаки старіння вже наявні і як запобігти передчасному іх виникненню?
Насамперед відкоергуйте свій спосіб життя:
– обмежте перебування на сонці,адже сонячне випромінювання це основний зовнішній чинник, відповідальний за старіння;
– контакт шкіри з різноманітними забрудненнями, може викликати появу вільних радикалів у шкірі, які в свою чергу руйнують клітинні структури шкіри (білки, ліпіди);
– позбудьтеся шкідливих звичок, таких як паління, адже саме хімічні сполуки і нікотин відповідальні за збільшення кількості вільних радикалів у шкірі;
– введіть в раціон продукти, що містять антиоксиданти – речовини, які нейтралізують вільні радикали овочі та фрукти у великій кількості).
Потрібно пам’ятати, що старіння шкіри залежить здебільшого від її зволоженості, адже вода у шкіру поступає зсередини, а надходить ззовні, в результаті чого виникають так звані «заломи» на шкірі, а в подальшому зморшки.Тому правильний питтєвий режим – це запорука краси вашой шкіри.
Для того,щоб відновити водний баланс шкіри, в першу чергу потрібно заповнити 3 пули води у шкірі:
– трансдермальний (мікроцеркулярний), – він знаходиться найглибше, залежить від об’єму рідини в організмі; це 1,5 – 2 л води на добу (30 мл/кг)
– динамічний пул знаходиться в дермі, в сосочковому і сітчастому шарі (активність гіалуроновоі кислоти залежить від об’єму рідини саме в цьому пулі)
– статичний пул (епідерміс) залежить від води, яка прийде з динамічного пулу, і яка піде назовні.
Коли питтєвий режим налагоджено, але стан шкіри залишився незадовільним, тоді потрібно подбати про шкіру зовні:
а) косметикою по типу шкіри;
б) процедурами професійного догляду в косметолога на відновлення вологи у шкірі.
Запам’ятайте! Повністю уникнути природного старіння шкіри неможливо, так як і старіння всього організму, хоча цей процес можна сповільнити.
Ваша індивідуальна програма боротьби зі старінням шкіри має включати:
– нормальний сон,
– раціональне харчування,
– фізичну активність,
– захист від сонячного опромінення, а також використання якісних косметичних засобів.
Для того щоб ефективно протистояти біологічному процесу старіння, шкірі необхідно повноцінно виконувати свої основні функції: живлення, зволоження, самооновлення, дихання і захист.
А довше зберегти шкіру молодою і здоровою, Вам допоможе правильний догляд, і починати піклуватися про неї необхідно з молодого віку.
Публікацію підготувала лікар-косметолог
клініки “БРАСС” Швець Юлія