Захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ)
ЗПСШ – захворювання, які передаються переважно статевим шляхом, хоча можливі й інші шляхи інфікування (через кров, пошкоджену шкіру).
х збудниками можуть бути бактерії, віруси, грибки.
Щодня в усьому світі реєструється приблизно 1 мільйона випадків захворювань, що передаються статевим шляхом. Для багатьох цих захворювань характерний малосимптомний перебіг, що призводить до різних ускладнень.
До найбільш поширених захворювань відносять – сифіліс, гонорея, хламідіоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, трихомоніаз, кандидоз, гарднерельоз, папіломавірусні інфекції, генітальний герпес, контагіозний молюск, гепатити, ВІЛ-інфекція, пахова гранульома, м’який шанкр та ін.
Сифіліс. Сифілісом називається системне, хронічне захворювання, яке, зазвичай, передається статевим шляхом. Збудником є бліда трепонема. Перебіг хвороби супроводжується періодами загострення і стихання.
Зараження цим захворюванням відбувається тільки при прямому контакті з інфікованою людиною. Як правило, це сексуальний контакт. Тому фактором ризику інфікування сифілісом є безладне статеве життя.
Інфекція також може передатися від зараженої матері до дитини і через препарати крові.
У більш рідкісних випадках передача збудника може статися побутовим шляхом через немиті руки, використання спільного посуду, чужої зубної щітки.
Бліда трепонема проникає в організм через мікротравми шкіри в області паху, тулуба, слизових оболонок статевих органів, рота. Потім збудник проникає в лімфатичні вузли і кровотік.
Симптоми сифілісу.
Через три-чотири тижні після зараження в тому місці, де проникла інфекція, з’являється ущільнення – твердий шанкр. Це безболісна виразка яскраво-червоного кольору з щільною основою. Через деякий час ранка заживає, проте це не означає, що людина одужує. В цей самий час інфекція, використовуючи лімфатичні вузли, інтенсивно розмножується і переміщається по організму. При цьому хворий може відчувати головний біль, загальну слабкість, лихоманку. На початковому етапі хвороби симптоми можуть бути відсутні.
При прогресуванні сифілісу виникає висип на шкірі, виразки на слизових оболонках, підошвах, долонях. Якщо хворобу не лікувати, то вона може перейти в хронічну форму і мучити людину довгі роки.
Через кілька років все тіло людини покривається виразками, повільно руйнується нервова система, внутрішні органи, кістки, хрящі. Найчастіше страждає серце, судини та аорта.
Гонорея. Гонорея – це венеричне захворювання, що викликається мікробом гонококом.
Джерелом зараження є хворий гонореєю, частіше з малосимптомною або хронічною її формою, або гонококоносій.
Під час статевого акту гонокок потрапляє на слизову оболонку статевих органів або сечівника, викликаючи місцеве запалення. Інфекція може поширюватися і на пряму кишку.
Можлива і нестатева передача інфекції через предмети побуту, постільну і нижню білизну.
Зараження дитини може відбутися при проходження по родових шляхах матері, хворої гонореєю.
Діагноз ставиться на підставі аналізу виділень.
Основні симптоми і перебіг захворювання.
Перші ознаки захворювання з’являються зазвичай через 3-5 днів після зараження, іноді інкубаційний період затягується до 2 місяців. У жінок гонорея часто протікає в малосимптомній формі
У жінки першими з’являються гнійні виділення з піхви, свербіж і печіння в області зовнішніх статевих органів, часті позиви та біль при сечовипусканні.
Ці прояви можуть бути незначними і малопомітними. В результаті чого жінка не відчуваючи себе хворою, до лікаря не звертається і є джерелом зараження. Запальний процес, продовжуючись розвиватися, переходить у хронічну форму. І ось малопомітні спочатку прояви можуть призвести до грізних ускладнень. Запалення поширюється з піхви висхідним шляхом в порожнину матки і маткові труби.
Запальний процес в маткових трубах може призвести до розвитку внутрішніх спайок, їх непрохідності і безпліддя.
Для хронічної гонореї характерні періоди загострення. У чоловіків – виділення з сечівника, слизисті, а потім гнійні, біль, печіння при сечопуску. Інфекція може також уражати яєчка і їх придатки, призводити до безпліддя.
Трихомоніаз. Збудник захворювання – трихомонада. Трихомоніаз не залишає після себе імунітету, ним можна заразитися повторно. Прояви: трихомоніаз може мати слабо виражену симптоматику в обох статей – від яскраво виражених до зовсім непомітних. Із загальних реакцій організму спостерігаються пригнічений стан, головний біль, зниження працездатності, незначне підвищення температури тіла.
Інкубаційний період коливається від 2 до 12 діб.
Перші ознаки трихомоніазного процесу – це відчуття свербіння (рідше печії) в ділянці статевих органів, промежини і анального отвору. Одночасно з’являється багато пінистих гнійних виділень, при сечовипусканні – відчуття печії, виділення спочатку прозорі, потім стають жовтуватими з сіруватим відтінком; вони роз’їдають слизову оболонку, мають неприємний запах.
До найтяжчих ускладнень трихомоніазу сечостатевого апарату у чоловіків належить звуження сечівника, що виникає після трихомонадного запалення. При відсутності лікування теж можливі ускладнення.
Трихомонадна інфекція найчастіше поєднується з гонореєю, ознаки якої на початку захворювання виразніші. Лише згодом виявляються ознаки, характерні для трихомоніазу. Значно рідше буває навпаки: знаходять трихомонад, а через 3-4 дні гонококів.
Хламідіоз. Збудником хламідіозу є Chlamydia trachomatis. Хламідії – це мікроорганізми, проміжні між бактеріями і вірусами. Улюблена локалізація хламідій – циліндричний епітелій сечостатевої системи, очей, ротоглотки. Хламідіоз – це захворювання, що передається переважно статевим шляхом. Хламідії можуть передаватися і побутовим шляхом. Підступність захворювання в тому, що хламідія стійка до умов зовнішнього середовища. В повітрі і воді кімнатної температури, у виділеннях вона може прожити протягом 5-ти діб. Інкубаційний період при хламідіозі триває від 3 до 30 днів. Захворювання-«невидимка». Підступність хламідіозу в тому, що він перебігає в 90-95% випадків безсимптомно. Особливо це стосується жінок. Симптоматика хламідіозу спостерігається тільки при гострій стадії захворювання, тобто тільки у 5-10% всіх хворих. Ознаки гострого перебігу захворювання: великі виділення з сечовивідного каналу, особливо у чоловіків. Часто буває так, що у одного статевого партнера є клінічні прояви хламідіозу, а в іншого – ні, хоча при обстеженні хламідії виявляють і у одного, і у іншого. Захворювання може привести до хронічних хвороб сечостатевої системи, синдрому Рейтера – важкого хронічного захворювання суглобів, очей і внутрішніх органів. Підступність захворювання і в тому, що воно може привести до безпліддя (як жіночого, так і чоловічого), ранніх викиднів у вагітних. Якщо узяти всі сечостатеві захворювання жінок, то в 50% випадків їх причина криється саме в хламідіях. Небезпека захворювання і в тому, що від хворої на хламідіоз жінки може народитися інфікована дитина, у якої на тлі хламідіозу розвивається важка пневмонія, яка може закінчитися летальним результатом.
Мікоплазмоз – захворювання, що передаються статевим шляхом, збудником є бактерія мікоплазма (Mycoplasma hominid або Mycoplasma genitalium). Інкубаційний період від 4 до 25 днів, в середньому 9-12 днів.
Частіше перебігає безсимптомно. Основними клінічними проявами є: незначні виділення з уретри, болючість, свербіж, болі в промежині, паху, попереку, безплідність.
Враховуючи те, що більшість ЗПСШ перебігають безсимптомно, тільки сучасна діагностика дозволить виявити дані інфекції. Попри наявність усіх сучасних методів і засобів діагности й лікування ЗПСШ, хворі часом намагаються ввести в оману лікарів. Вони приховують захворювання, джерела та обставини захворювання, а це ускладнює діагностику і боротьбу з ними.
ЗПСШ з кожним роком збільшується, а це велика загроза наступному поколінню. Тому слід приділяти значну увагу статевому вихованню, своєчасно діагностувати і лікувати венеричні захворювання.
В клініці «БРАСС» Ви можете пройти консультацію та лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом. Для того, щоб потрапити на прийом до лікаря-венеролога, слід зателефонувати адміністратору клініки за номером: (095) 585 74 78 і записатися на консультацію. Вартість першої консультації — 175 грн (повторна є безкоштовною).