Діагностика родимок та інших новоутворів шкіри
Родимки — це доброякісні новоутворення. Однак під впливом певних факторів вони можуть перероджуватися, тобто набувати властивостей злоякісної пухлини — меланоми.
Меланома (лат. melanoma, melanoma malignum від давн.-грец. μέλας — «чорный» + -ομα «пухлина») – злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів – пігментних клітин, які виробляють меланін. Переважно локалізується на шкірі, рідше – на сітківці ока та слизових оболонках.
Це – одна з найбільш небезпечних ракових пухлин людини, яка від моменту появи протягом кількох місяців-півроку дає метастази майже у всі органи людини. Частіше всього виникає на місці звичайної родимки.
Смертність від меланоми в Україні – найвища в світі. За статистикою, смертність від меланоми в Україні сягає майже 95 відсотків. У той же час у США смертність становить всього 5 відсотків. Така різниця обумовлена не методами лікування, а несвоєчасним її виявленням. А якщо діагноз «меланома» ставиться невчасно, то це – практично стовідсоткова смерть людини.
Для діагностики меланоми не потрібно спеціальної дороговартісної апаратури чи лабораторії. Для постановки первинного діагнозу лікарю достатньо побачити перероджену родимку. Причина високої смертності в Україні криється в тому, що багато українців навіть не чули про основні ознаки цього захворювання, звідси — пізнє звернення. А саме ці знання допомагають людям в інших країнах вчасно проходити лікування і виліковуватись.
Слід зазначити, що при виявленні меланоми на ранній стадії, її можна видалити хірургічно. При чому ефективність хірургічного лікування на ранніх стадіях складає 100%, тобто вчасно виявивши і висікши її з організму, пацієнт повністю позбавляється цієї хвороби.
За словами головного лікаря Інституту дерматології та косметології О. Богомолець, в останні роки рак шкіри та меланома вийшли на перше місце по числу випадків онкозахворювань. Ще 10 років тому – були на третьому. Це відбулося тому, що ми почали більше засмагати, стали більше відпочивати, відкрилися кордони і люди почали виїжджати у країни з нехарактерним для нас кліматом – ближче до екватора.
Що потрібно знати про меланому, щоб уникнути цієї хвороби?
Меланома найчастіше утворюється на місці вродженої пігментної плями або родимки. В 40-60%випадків вже існуючі родимки перетворюються на злоякісні, іноді меланома виникає як нова родимка.
Тому родимки – у фокусі уваги.
Якщо раніше ця хвороба зазвичай була характерна для віку старше 65 років, то сьогодні меланома молодшає. У дітей трапляється рідко. У жінок меланома найчастіше зустрічається на гомілці, у чоловіків – на тулубі та шкірі голови. Тобто меланома найчастіше виникає на ділянках, які протягом року в основному закриті, а влітку виставляються на сонце.
Які ознаки вказують на те, що родимка небезпечна:
– якщо родимка не симетрична;
– коли Ви помітили, що родимка набула нечіткого контуру або її краї почали світлішати, на краю родимки з’явилися нерівності або зазубрини;
– родимка змінила колір або в ній появилися вкраплини іншого кольору;
– коли діаметр родимки більший 5 мм;
– коли Ви помітили, що родимка швидко росте;
– коли кількість родимок на тілі більша 50;
– коли у вашій родині були випадки захворювань на меланому (обтяжена спадковість);
– свербіж у ділянці родимки, кровоточивість, випадіння волосся в цій ділянці;
– якщо Ви маєте світле волосся, очі та шкіру (ваш фототип І чи ІІ);
– коли Ваша родимка знаходиться на тілі в місці постійного контакту з подразнюючим чинником (під годинником на руці, на шиї під коміром, на талії під ременем, ін).
Жоден з вказаних симптомів сам по собі не вказує на меланому. Його наявність лише вказує на те, що варто звернутися до лікаря на обстеження.
Хто в групі ризику меланоми?
– люди з фототипом шкіри І-ІІІ (блакитні очі, біла шкіра, світле волосся);
– наявність на тілі родимок, невусів більше 50 або диспластичних невусів (великі опухлі родимки) більше 5;
– сонячні опіки в минулому (статистикою доведено, що два і більше сонячних опіків у дитинстві підвищують ризик появи меланоми в дорослому віці в рази);
– ті, хто відвідують солярій (молоді жінки до 28 років, відповідно до рекомендацій ВООЗ, зовсім не повинні користуватися приладами для штучної засмаги, оскільки це може привести до розвитку раку шкіри);
– люди зі спадковим фактором меланоми (якщо хтось із родичів хворів на рак шкіри);
– вік старше 50 років;
– любителі засмагати на сонці.
В клініці «БРАСС» Ви можете пройти діагностику родимок та інших новоутворів шкіри (дерматоскопічне обстеження).
Дерматоскопія — метод обстеження утворень шкіри (в тому числі родимок і папілом) для перевірки їх доброякісності. Суть методу полягає в нанесенні на шкіру спеціального гелю, який робить поверхню шкіри прозорою, а потім оброблена ділянка обстежується лікарем за допомогою шкірного мікроскопа (дерматоскопа), який просвічує шкіру в глибину.
Ця методика дозволяє діагностувати як меланому, так і інші шкірні хвороби — базальтоклітинний рак, себорейний кератоз, гемангіоми та інші.
Дерматоскопія не має протипоказів, безболісна і дає можливість миттєво отримати результат і відразу вирішити питання необхідності додаткових досліджень (гістології).
Дерматоскопія, як і будь-який інший скринінговий метод, не дає 100% точності результату (наприклад, нею не можна виявити безпігментну форму меланоми). Однак дане дослідження дозволяє виявити підозру на патології, які потребують додаткових обстежень в лікарів-онкологів.
В клініці «БРАСС» обстеження проводять лікарі зі спеціальною підготовкою та досвідом постійного проведення таких обстежень. В розпоряджені клініки знаходяться два дерматоскопи – цифровий (Courage Khazaka GMBH, Німеччина) та оптичний KaWe (Німеччина), одночасне використання яких дає високу точність результатів обстеження.
Клініка «БРАСС» щорічно бере участь у всеукраїнському дні профілактики меланоми, обстежуючи небезпечні новоутвори шкіри разом із державними медичними закладами.
Вартість дерматоскопічного обстеження – від 250 грн.
Записатися на дерматоскопію (перевірка родимок, діагностика меланоми) в Івано-Франківську можна за телефоном клініки (099) 524 79 69 або за посиланням.
Всі процедури призначаються та проводяться дипломованими спеціалістами. Ліцензія Міністерства Охорони Здоров’я №475 від 30.07.2015