Ультразвукове дослідження жовчного міхура та жовчних проток
Жовчний міхур — тонкостінний орган травної системи, що є резервуаром жовчі. Жовч надходить у жовчний міхур по загальній жовчній та міхуровій протоках і виробляється печінкою. Жовчний міхур вміщує 40-70 мл жовчі, має форму видовженого мішка, довжина жовчного міхура 8-12 см, ширина 3-5 см. Жовчний міхур складається з дна, тіла та шийки.
Жовчні протоки – сукупність трубчастих структур, що здійснюють транспорт жовчі від жовчних капілярів до дванадцятипалої кишки де безпосередньо відбувається процес травлення за участю речовин та ферментів, що містяться в жовчі.
Принцип роботи апарату ультразвукової діагностики
Насадка ультразвукового апарату, котрою безпосередньо проводиться обстеження, випромінює ультразвукові хвилі, котрі відбиваються від стінок внутрішніх органів, зокрема жовчного міхура та жовчних проток. Далі сканер фіксує зміни звукових коливань та переформатовує отримані дані в графіки та зображення на моніторі, котрі бачить лікар. Отож є можливість отримати дані про положення, розміри жовчного міхура, стан кровопостачання органу, товщину та структуру тканин, можливих додаткових елементів, наявність запальних змін та новоутворень.
Покази до проведення УЗД жовчного міхура
- клінічні симптоми порушення роботи жовчного міхура: проноси, що чергуються із закрепами; постійне або періодичне відчуття гіркоти в роті; відрижка з гірким присмаком; жовтушність шкіри та слизових; болі у правому підребер’ї із іррадіацією у праве плече, лопатку; свербіж шкіри;
- жовчокам’яна хвороба (утворення каменів у жовчному міхурі та протоках);
- новоутворення у жовчному міхурі та протоках;
- інфекційні захворювання, що супроводжуються ураженням жовчного міхура;
- підозра на аномалії розвитку органу (ектопія, агенезія, дивертикули);
- функціональні захворювання жовчного міхура (гіпертонічна/ гіпотонічна дискінезія);
- холецистити (запалення жовчного міхура);
- водянка жовчного міхура;
- моніторинг динаміки розвитку патологічного процесу у жовчному міхурі на фоні лікування або після проведення холецистектомії (видалення жовчного міхура).
Підготовка до проведення ультразвукового дослідження жовчного міхура
Готуватися до УЗД необхідно, оскільки це впливатиме на чіткість зображення та відповідно правильну оцінку стану жовчного міхура та проток. У випадку недотримання дієти, відбувається надмірне газоутворення в кишківнику, що спотворює картину, котру бачить лікар на моніторі.
- За три дні до проведення обстеження слід виключити вживання продуктів, котрі сприяють газоутворенню: бобові, дріжджові продукти, жирне м’ясо та риба, молочні продукти, солодощі, міцний чай або кава, алкогольні та газовані напої.
- Протягом 3-4 днів перед обстеженням їжу слід вживати 3-4 рази на день невеликими порціями, останній прийом їжі повинен бути за 2-3 години до сну.
- Слід споживати не більше 1,5 літри води в день, протягом 2-3 днів до обстеження.
- Обстеження проводиться натщесерце, останній прийом їжі не менше ніж за 8-10 годин до обстеження.
- Перед дослідженням не можна палити сигарети, жувати жувальну гумку з метою попередження скорочення жовчного міхура.
- Якщо існує така проблема, як закрепи, то напередодні (на ніч), необхідно випити ентеросорбенти (наприклад активоване вугілля 6-10 табл.) або «Еспумізан».
Процедура проведення УЗД жовчного міхура
Вам необхідно лягти на кушетку та оголити живіт. На ділянку правого підребер’я лікар нанесе спеціальний гель, котрий покращить чутливість сканера. Далі лікар ультразвукової діагностики злегка натискає датчиком у місцях проекції жовчного міхура, маніпуляція при цьому є абсолютно безболісною.
Ультразвукове дослідження жовчного міхура з визначенням його функцій проводиться в чотири етапи. Перший огляд проводиться натщесерце. Потім пацієнт приймає так званий пробний сніданок (два яєчних жовтки, 250 грам кисломолочного продукту), можна також використовувати розчин сорбіту. Після вживання пробного сніданку (через 5-10 хвилин) діагностику повторюють. Далі дослідження повторюють ще через 10 хвилин і ще раз через 15 хвилин. Дана методика є стандартизованим засобом динамічного спостереження за скороченням жовчного міхура. УЗД жовчного міхура проводиться у двох позиціях: лежачи на спині та на боці.
Оцінка результатів УЗД жовчного міхура та проток
Після проведеного дослідження лікар може оцінити локалізацію, структуру та кровопостачання жовчного міхура і його протоків, наявність каменів та інших чужорідних елементів, новоутворень, кист. В ході динамічного спостереження можна визначити порушення моторики міхура та проток форму дискінезії, консистенцію вмісту жовчного міхура.
Апарат ультразвукової діагностики, що використовується у клініці «БРАСС»
GE Voluson 730 Expert – сучасний діагностичний сканер, розроблений з метою отримання максимально точної інформації про стан внутрішніх органів та судин. Система Voluson 730 є найпопулярнішою та найвідомішою 4-D системою в світі. Є достовірним засобом діагностики в : урології, акушерстві та гінекології, дослідженні поверхневих органів та структур, неонатології, педіатрії, онкології, ангіології та ін. Особливістю усіх ультразвукових машин General Electric Voluson є орієнтованість на здоров’я жінок, особливо в акушерстві та гінекології. Сканерна система має режим кольорового доплера – дослідження кровопостачання обстежуваного об’єкта, а також є можливість об’ємного сканування.
Переваги ультразвукового дослідження у клініці «БРАСС»
- Кваліфіковані лікарі ультразвукової діагностики. Ви отримаєте якісне обстеження, що є запорукою правильно встановленого діагнозу, а отже і ефективного лікування.
- Швидке отримання результатів. Вам не доведеться чекати в багатолюдній черзі, оскільки обстеження проводиться по запису, одразу після проведення дослідження, Ви отримаєте його результати.
- Сучасна апаратура. Високоточні прилади котрі використовують в роботі лікарі ультразвукової діагностики, допоможуть побачити найменші зміни в органі.
- Бездоганний сервіс. Робота клініки організована таким чином, щоб пацієнт почував себе максимально комфортно та захищено.
- Зручне розташування. Клініка знаходиться в центрі міста із хорошою транспортною розв’язкою.
Запис на ультразвукове обстеження в Івано-Франківську за телефоном клініки «БРАСС» (099) 524-79-69 або за допомогою форми праворуч.
Всі процедури призначаються та проводяться дипломованими спеціалістами. Ліцензія Міністерства Охорони Здоров’я №475 від 30.07.2015.